Nightwish

14. února 2010 v 0:43 | Hate |  Nightwish
Tyhle týpky mám fakt ráda. Je to skupina, která mě přinutila se víc zajímat o muziku a celkově o metal. U nich nastartovalo moje šílenství a za to jsem jim vděčná. A taky kvůli nim jsem začala na to piáno cvičit o něco víc, než jednou za půlrok, hehe. Pamatuju, jak jsem jako asi osmiletá holka, která právě objevovala krásy počítače, prohledávala bráchův počítač a nějak jsem tam narazila na Pharaoh Sails To Orion. Úplně mě to uchvátilo. Samozřejmě, v tý době jsem neměla MP3ku, neznala jsem Youtube, neměla vlastní komp ani nic takovýho. Jednou jsem si to s otevřenou hubou poslechla, zavřela okno a zapomněla název i interpreta.
Pak jsem po dlouhý době našla na Youtube Saharu. Byla jsem z toho po celoživotnim poslouchání Wohnoutů, RHCP a SOAD, který mi pouštěl brácha, úplně na větvi. Postupně jsem si stáhla celý Dark Passion Play a stalo se z něj okamžitě mý oblíbený album. Až po sehnání ostatních alb mi došlo, že Anette vlastně nijak moc neumí zpívat, ale DPP má pořád v mym prohnilym srdci svoje veliký místo...
File:Nightwish-Melbourne-2008.jpg

A teď konečně něco o nich... Roku 1996 se u táboráků sešlo několik kamarádů, klávesák a skladatel Tuomas Holopainen, Emppu Vuorinen s akustickou kytarou a Tarja Turunen jakožto zpěvačka. Tuomas předtím hrál v několika skupinách, ale už ho to přestávalo bavit a chtěl si vytvořit vlastní projekt, jehož cílem původně bylo hrát táborákovou akustickou muziku. Ha. Nějak jim to nevyšlo. Už po nahrání prvního dema s názvem Nightwish (po němž si kapela vybrala název) se rozhodli, že se přikloní spíš k metalu. O rok později vydali první album s názvem Angels Fall First. Následují Oceanborn a Wishmaster, po jehož vydání od kapely odchází Sami Vänskä a nahrazuje ho Marco Hietala, basák a zpěvák v jednom. Kapela vydává další dvě alba: Century Child a Once.
Nastává zlom. Členové kapely se shodnou, že by bylo lepší pokračovat dál bez Tarji Turunen, kvůli jejímu údajnému komerčnímu přístupu a povýšenému chování. Tarja je zdrcena a jejich cesty se definitivně rozcházejí.
Po dvouleté pauze kapela roku 2007 ohlašuje, že se novou zpěvačkou stává švédka Anette Olzon (dříve pod jménem Anette Blyckert jako zpěvačka classic-rockové skupiny Alyson Avenue). Tuomas rozhodl o jejím přijetí po poslechu její verze Ever Dream, která ho uchvátila. Přijetí Anette bylo zásadní změnou v historii kapely - Tarjin operní hlas byl pro Nightwish typickým a přestože Dark Passion Play se instrumentálně velmi albu Once podobá, po straně vokální se objevila velká změna, se kterou se spousta fanoušků nedokáže doteď vyrovnat.
Anette teď pracuje na svém sólovém albu, mezitímco Tuomas skládá materiály pro nové NW album. Tvrdí, že nastane velký převrat v žánru skupiny, ale pořád to bude metal. Pracovní název desky je Winds Embraced.
Ukázka tvorby:
s Tarjou:
Angels Fall First (stejnojmenné album)

Romanticide (Once)

s Anette

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Children Of Bodom x Nightwish

Childreni!
Nightwish!

Komentáře

1 maglaiz maglaiz | Web | 14. února 2010 v 9:59 | Reagovat

jooo Nightwisháci jsou fajní....teda si je docela dost pozdě objevila :-D Já je objevila,jak u nás byl horkou novinkou jejich singl Nemo :-D

2 Grosmara Grosmara | Web | 14. února 2010 v 10:05 | Reagovat

No, ty já přímo žeruuu!!! Hlavně jejich písnička The Islander. Ale nemysli si že jejich ostátní písně nemám ráda. Ba naopak :-)

3 Zdebra Zdebra | Web | 14. února 2010 v 10:34 | Reagovat

Taky to všechno u mě začalo Nigtwish. Dneska to bude mezi 22. a 23. hodinou rok, co jsem slyšela Phantom of The Opera.
Neodešel Sami až po Wishmasterovi? Marco tam je až na Century Child.

4 Hate Hate | Web | 14. února 2010 v 12:14 | Reagovat

[3]: To je tak, když si to po sobě nepřečtu :D Dík, opravim.

5 Aspala Aspala | Web | 14. února 2010 v 17:34 | Reagovat

No, jo Nighwist je super skupina. Jo, a nechtěla by i se mnou spřátelit??? :-)

6 Deren Deren | E-mail | Web | 14. února 2010 v 19:30 | Reagovat

Já je objevil u alba Once. Kdysi byli moje nejoblíbenější kapela. Ale pak vykopli Tarju a přivedli Anette, která mě vysloveně sere. Nightwischáci ztratily tu svou tajemnost a Dark passion play nemá ani jednu mocnou skladbu jako je například Nemo, Wish I had an angel, Ghost love score, Beauty of the beast nebo Over the hills and far away. Jako taková slibná náhražka starých Nightwish je možná rakouská Visions of Atlantis.

7 Unforgiven Unforgiven | Web | 19. června 2010 v 20:14 | Reagovat

Páni, to o novém albu jsem ani nevěděla...! Je to hezký název, ale jestli se úplně změní, nevím, jestli se mi bude vůbec chtít je poslouchat. Mám raději to hezké než to metalové, ale těžko se mi to vysvětluje, když to ani neumím nazvat.
Kde jsou ty časy Angels Fall First?
A dokonce jsem ani nevěděla, že Marco přišel až po Wishmaster. Takže chceš říct, že v Dead Boy's Poem nehraje ON, ale někdo jiný?!? To snad neeeee!!! Chjo... Promiň, Marco mě prostě úplně dostává. (Hlavně v Master Passion Greed!)
A už vůbec jsem nechtěla, že chtěli muziku k táboráku, ani že se u táboráku sešli. Myslela jsem, že prostě jen Tuomas oslovil Tarju, protože ji jeho matka učila hře na klavír, no a vznikli Nightwish...
Ta písnička Nightwish je super. Kupodivu, asi rok mě vůbec nenapadlo zjišťovat, jestli mají i nějakou písničku, co se tak jmenuje. Teď ji znám asi rok a půl a je úchvatná, připadá mi, že je vážně poznat, že je ze začátku jejich tvorby, protože je mnohem víc srovnatelná s Angels Fall First než třeba s Once.
Mimochodem, není to fascinující, že má Tuomas na té fotce tak strašně bledé břicho? Hua, chtěla bych být taky tak bledá, nebo raději ještě o trošku víc... To je hustý.
To se mi líbí, jak ses k Nightwish dostala Ty. I když myslím, že krásy počítače neexistují, prostě je to jen jeden z velmi užitečných objektů pro adiktology.
Já jsem v sekundě byla nucena naučit se The Phantom Of The Opera se spolužáky na angličtině, ale ta nahrávka pochází od nějaké jiné skupiny (ať je to kdokoli, jsou to prostě loseři, když to nejsou Nightwish ♥) a pak nám třídní pro ilustraci pustil záznam z End Of An Era, kde Tarja zpívala s Marcem a z nějakého důvodu mi tam připadala hrozně stará. Kromě toho mě trochu děsily ty brečící divačky v prvních řadách, co jsou snad hned v úvodním záběru. Dneska už je úplně chápu, brečela bych taky.
Jenže uplynulo hodně času, než jsem Nightwish začala poslouchat - zapomněla jsem na ně a pak jsem se na internetu, asi o čtyři měsíce později, dostala ke klipu Amaranth. (A Fantoma Opery bych si s ním nikdy v životě nespojila.) Tenkrát jsem si ho pouštěla pořád dokola (miluji cinkání a kromě toho někdy v těch okamžicích se ve mně zrodila láska k metalu; nevím proč, ale čím je ta hudba tvrdší, tím víc mě chytá za srdce, fakt si to nedokážu vysvětlit...) a Anette mi připomínala Kr!s, což je nějaká německá zpěvačka, co zpívá Room For More z reklamy na Roomster, kterou jsem zbožňovala (mám ráda to auto i tu písničku), ale nutno dodat, že Anette mi připomíná hodně lidí, nebo spíš hodně lidí mi připomíná Anette, dokonce i jedna spolužačka z ročníku. A když jsem tak poslouchala Amaranth, proklikala jsem se i ke klipům ještě s Tarjou - - - a to nechápu doteď, ale tenkrát se mi nelíbily! Vážně nevím proč! Sleeping Sun mi připadalo přehnaně operní, ačkoli teď je to pro mě jedna ze 13 nejnádhernějších písniček na světě, bez kterých bych vůbec nechtěla žít, a Planet Hell zase moc tvrdá, ale teď mě úplně dostává její text... Prostě jsem byla fakt HODNĚ divná a nerozumím tomu. Nakonec jsem se, asi o dva měsíce později (je to vůbec možné, že tak rychle?) k Nightwish vrátila díky Mie, která mi vypálila CDčko s asi 70ti úplně různými písničkami, kde byly za sebou Sleeping Sun, Away, Elvenpath, Moondance a End Of All Hope, už ani nevím, v jakém pořadí. Ty jsem taky poslouchala pořád dokola, až mě konečně napadlo někdy o čtyři měsíce později (tak v dubnu nebo až v květnu 2008), že přemluvím tátu, aby mi Nightwish stáhl. Pak jsem si sama stáhla to, co tam nebylo, pak jsem měla kliku a objevil se takovej cápek, který je poslouchá taky, takže mi na Kouzelný Klíček nahrál několik dalších, které jsem ještě neznala (třeba právě Nightwish nebo The Forever Moments a podobně) a už bych nikdy nechtěla nemít sluchátka.
Nightwish 4-EVER! ♥

8 Unforgiven Unforgiven | Web | 19. června 2010 v 20:15 | Reagovat

Promiň, zdá se to být nějak dlouhý komentář!

9 Hate Hate | Web | 21. června 2010 v 18:59 | Reagovat

[8]: To by klidně mohl bejt článek :D Marco je úžasnej, nic proti Samimu, ale ještěže odešel :D No já jsem snad ještě bledší než Tuomas, vždycky na prohlídce si doktorka myslí, že mi je špatně, jak jsem bílá jak stěna :D
A já bych tam nebrečela, já bych přímo omdlela...

10 Unforgiven Unforgiven | Web | 25. června 2010 v 18:05 | Reagovat

Jo? Já ho vůbec neznám. Nezpívá náhodou s Tarjou Beauty And The Beast nebo The Carpenter a tak? Protože to je pro mě neznámý hlas, tak jsme vždycky s mámou přemýšlely, kdo by to tak mohl být, a říkaly jsme si, že je to asi někdo jiný, kdo s nimi jen tohle zpíval...
Ale mnohem, MNOHEM víc by mě zajímalo, který kluk pro ně namluvil Dead Boy's Poem... A taky jestli byl opravdu mrtvý! No, asi bych byla zklamaná, kdybych zjistila, že žije, ale to nevadí. Ono se to určitě dá zjistit na stránkách Nightwish, ale nikdy mě to nenapadlo a neměla jsem čas...
A víš co? Teď čas mám. Hih, já mu ukážu... Myslím, že tenkrát mu mohlo být tak dvanáct. Ale zajímalo by mě, v kolika umřel. A proč vlastně. Nejsem natolik inteligentní, abych dokázala pochopit text té písně. Ale podle mě je od Nightwish úplně NEJLEPŠÍ. Nemyslím ani nejhezčí ani nejúspěšnější, protože mezi tím vším je rozdíl, ale nejlepší. ♥...
Jééé, Ty se máš! Já chci taky!!! Nechápu, proč musím být červená!!! To fakt nesnáším.
To si nemyslím! Kdybys omdlela, už bys pak z toho koncertu nic neměla. Já bych klidně omdlela, ale až potom, někdy až to skončí. Chjo, to je nekonečná škoda, že Tarju vyhodili... Ale strašně se těším, až Tarja přijede do Prahy. Snad příští rok!

11 Unforgiven Unforgiven | Web | 26. června 2010 v 19:26 | Reagovat

Sam Hardwick! ♥
Teda, nevím, proč píšu to srdíčko. Vygooglila jsem si ho a je to nějaký děsně starý chlap (rozuměj "je mu 25"... To není zas tolik, ale na mrtvého kluka jo, a ještě k tomu je vskutku živoucí a studuje matematiku!), a jestli správně počítám, jako že možná ne, protože tohle mi nikdy moc nešlo, tak toho mrtvého kluka namluvil v patnácti letech, což fakt nechápu!!! Jak by mohl mít někdo v patnácti takhle mladý, dětský a nevinný hlas? No to mě podrž!!! Tak já si to radši spočítám znovu:
1. Narodil se 1985.
2. To znamená, že dneska je mu 25.
3. A protože bylo CD Wishmaster vydáno v roce 2000 a on tehdy namluvil hlas mrtvého kluka, muselo mu být (2000 - 1985 =) 15!!! No fakt, možná mínus rok, než to CD vyšlo doopravdy, ale... Stejně! Já to prostě nechápu, to není možné.
Ale teď se podrž (i když Ty už to možná stejně dávno víš, protože Tě Beauty Of The Beast úplně dostala), on mluví i v Century Child - kromě Christabel taky v Bless The Child. Tam se mi hrozně líbí ten text, ale nikdy by mě nenapadlo si spojovat tenhle hlas s hlasem mrtvého kluka.
No nic, asi je prostě cápek. Sam... To je dobré jméno! A vypadá celkem hustě, tedy když se nedíváš na tu karikaturu, ale na skutečnou fotku. Podle všeho se taky věnuje hudbě, jinak by o něm nepsali na stránkách o hudebnících.
Tak já přestanu pleskat a půjdu pro změnu něco dělat.... Snad.
Zatím pááá!

12 Unforgiven Unforgiven | Web | 26. června 2010 v 19:28 | Reagovat

... Jo a tady je jeho blog, jen mě tak napadlo to sem ještě plesknout:
http://hardwick.fi/blog/
Jestli Ti to vadí, tak se moc omlouvám a klidně to smaž. Ale stejně mě to dostalo. A baví mě to, takhle pátrat po více než rok starých nadějích... Kéž bych to dokázala vysvětlit alespoň sama sobě!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama